Spolupráce
Haida NanoPro Magnetic Filter Kit
Dnes je již na trhu spousta výrobců fotografických filtrů s různými efekty. Já si vybral značku Haida a dnes jsem již jejich ambasadorem pro Česko. Pokusím se Vám říct proč zrovna Haida a jaké filtry používám. Jako krajinářský fotograf jsem zjistil, že pro focení krajiny potřebuji jen pár filtrů, které jsou pro mě ovšem velice důležité.
Moje výbava
Nejčastěji fotím na objektivy Tamron skrze jejich kvalitní výstup a malou váhu, další objektivy které mám jsou Sigma 14-24mm f/2.8 a sony 70-200mm f/4. Z toho důvodu s sebou nosím systémové filtry Haida M15 + sadu zadních ND filtrů (pro objektiv 14-24mm) a sadu filtrů Haida NanoPro Magnetic pro Tamron a Sony teleobjektiv.
Sada NanoPro
V sadě kterou vlastním, tak Haida prodává 3 filtry ve své „magnetické sérii“ a to 2x ND filtr o síle 1.8 (64x) + 3.0 (1000x) a CPL (cirkulárně polarizační). V této recenzi se podíváme na mou 77mm sadu, která obsahuje vše potřebné pro mé objektivy Sony a Tamron s použitím magnetic step-up ring 72mm-77mm a s přikoupeným magnetic adapter ring 67mm-77mm. Součástí je také kožené pouzdro na přenášení a magnetický kryt objektivu. K sadě také dostanete pomocnou kartičku k dopočítání expozice s konkrétními filtry, což je maličkost, ale hodí se.
Zpracování filtrů
Zpracování filtrů je opravdu moc hezké, jsou tenčí, takže nezabírají moc místa a i když by se mohlo zdát, že skrz to by s nimi mohla být horší manipulace, tak díky dobře provedeným vroubkům na okraji to není tak dramatické. Výhody magnetického systému asi není třeba zdůvodňovat. Každy kdo párkrát použil šroubovací filtry tak moc dobře ví, jak je s nimi nepříjemná a komplikovaná manipulace. Nedej bůh, mít zmrzlé prsty a snažit se filtry sundávat a zpátky nasazovat aniž by si fotograf nechtěně pohnul s nastaveným ohniskem. Samotnému mi jednou filtr spadnul na zem a to právě skrze závitový systém. Takže jediné co stačí, je na objektiv připevnit magnetický kroužek a pak se velmi jednoduše filmy sundávají a nasazují na objektiv. Závity na magnetické redukci Haida filtrů jsou opravdu velice dobře provedené a díky tomu se velmi dobře nasazují na objektiv. Ani jednou se mi nestalo, že by se mi závit nějak zadrhával nebo úplně zaseknul a to jsem na ně nikdy nepoužil grafitovou tužku na mazání závitů filtrů.
Výkon filtrů
Velkou výhodou Haida filtrů jsou právě velmi tenké kovové kroužky a právě díky tomu nedochází k silné vinětaci s jakou se můžete setkat u spousty konkurenčních značek. Všichni víme, že nemá smysl dávat před objektiv který stoji 40000kč filtr za 500kč. Filtry Haida mají opravdu skvěly výstup.
Při testování jsem nenašel žádné neobvyklé problémy s odlesky (přidání filtru vždy zvyšuje možnost odlesku protože v cestě stojí další kus skla). Filtry se snadno čistí a jsou odolné proti odleskům, za což vděčíme NanoPro coating (vrstvě).
Kruhový polarizační filtr má docela unikátní design. Filtr se může volně otáčet v rámci magnetického prstence a díky tomu snadno nastavíte stupeň polarizace.
Barevné odstíny jsou trochu složitější na posouzení. Zjistil jsem, že každý výrazně tmavý ND filtr může přinést určitý barevný nádech a to i dokonce v závislosti na použitém objektivu. Což jsem naštěstí s Haidou téměř nezpozoroval.
Hodnocení výkonu polarizačního filtru je složité. Nejdůležitější je aby CPL negativně neovlivňoval kvalitu obrazu. U Haida filtrů se mi nikdy nic takového nestalo.
Závěr
Sada filtrů Haida kterou mám je logická a pokrývá vše podstatné, co budete jako krajináři potřebovat.
Kontaktní informace
Martin Dolinský
E-mail: martin@dolinskyphoto.cz
Telefonní číslo: 775 437 228
Facebook: www.facebook.com/MartinDolinskyPhotography
Instagram: www.instagram.com/dolinskylandscapes